Sekmadienis, 23 sausio, 2022

Šuns maitinimo patarimai

Pastaraisiais metais šuns gyvenimo trukmė pailgėjo, o tam įtakos, matyt, turėjo tiek maistas, tiek žmonių požiūris į dažnesnius apsilankymus pas veterinarijos gydytojus.

Prekybos centruose pardavinėjamas ekonominės klasės sausas šunų maistas turi tik 4-5 procentus mėsos, o visa kita yra grūdai (iš kurių šuns organizmas nieko negauna) ir didelis kiekis kenksmingų medžiagų (kurios sukelia įvairias ligas). Todėl geriau rinktis premium arba super premium klasės pašarą, kuriame mėsos būna net 50 procentų. 

Kiekvienas šuo yra individualus ir kiekvienam svarbu subalansuoti tiek dienos rėžimą, tiek mitybą. Gali atrodyti, kad viskas labai paprasta, tačiau taip yra ne visada. Taigi, aptarkime mitybos aspektą. Ar tikrai gerai žinome, koks šunų maistas geriausiai tinka mūsų augintiniui?

Kokie maisto produktai šunims kenkia labiausiai?

Gyvūnų ir žmogaus mitybos poreikiai skiriasi kardinaliai. Tai, kas mums atrodo skanu ir sveika, šuniui gali būti pražūtinga. Kokie maisto produktai šunims kenkia labiausiai?

 • Riebi žuvis. Nors riebi žuvis (pvz., lašiša) yra sveika žmogui, tačiau kambaryje gyvenančiam šuniui dėl per mažo aktyvumo, tokia žuvis gali prisidėti prie nutukimo. Lietuvos kinologų draugija rekomenduoja strimeles, jūros lydekas ir pan.
 • Kaulai. Kad ir kaip būtų keista, kaulai šuniui nerekomenduojami – gali pažeisti dantis, burnos gleivinę, skrandį ir sukelti didelių problemų žarnyne. Svarbu išsiaiškinti, kokius kaulus duoti saugu ir naudinga.
 • Šokoladas ir saldumynai. Kakavoje esantis kofeinas, saldikliai ir kitos medžiagos gali sukelti apsinuodijimą ir priklausomai nuo suvalgyto kiekio bei šuns dydžio, gali sukelti net mirtį.
 • Riešutai. Pavojingiausi yra makadamijų, kurie sukelia silpnumą, dusulį, galūnių tinimą ir pan.
 • Alkoholis. Jis nenaudingas nei žmonėms, nei gyvūnams ir sukelia tuos pačius nemalonius simptomus kaip ir žmogui.
 • Kiti šuniui nerekomenduojami produktai: avokadai, rabarbarai, įvairių vaisių ir uogų kauliukai, obuolių sėklos ir šerdys, vynuogės bei kiti.

Platūs maisto pasirinkimas

Šunų maisto pasirinkimas itin gausus – sausas pašaras, šlapias pašaras (konservai) bei gausybė skanių užkandžių. Tačiau ar visas pašaras, kurį matome prekybos vietose yra naudingas ir sveikas mūsų augintiniui?

Kadangi šuo iš prigimties yra mėsėdis gyvūnas, tai jo racione mėsa turi vyrauti – maitinti jo vegetariškai nevalia. Štai kodėl prieš perkant šuniui pašarą, svarbu atkreipti dėmesį, kiek procentų mėsos jame yra.

Tiek žmogui, tiek ir šuniui itin svarbu švarus vanduo, todėl nepaisant to, kaip gerai maitinamas šuo, svarbu pasirūpinti, kad vandens jam niekada netrūktų.

Teisingas šunų maitinimas

Kiekvienas šuo yra individualus ir jo mityba priklauso nuo daugybės faktorių – amžius, veislė, aplinka. Tačiau galima išskirti ir tam tikrus punktus susijusius su teisingu šuns maitinimu. 

 • Neperšerti. Pašaro dienos norma turi būti padalinta dienai į 2-3 lygias dalis.
 • Kambario temperatūros maistas (išskyrus konservus, kurie laikomi šaldytuve).
 • Vienodas, jam įprastas maistas.
 • Greitas maisto rijimas. Atkreipkite dėmesį, jei šuo ėda labai greitai ir pakoreguokite tai priklausomai nuo priežasčių.
 • Svorio kontrolė. Antsvoris niekam nėra naudingas.

Apibendrinant

Apie šunų mitybą ir auginimą galima rasti begalę informacijos, o ir patys žmonės jaučiasi daug žinantys. Svarbu stebėti savo augintinį ir pasistengti atliepti jo poreikius pasitelkiant ne tik savo intuiciją, tačiau šalia turėti ir patikimą specialistą, kuris visada padėtų. 

Straipsnis paruoštas pagal dimedium.lt 

Paskutinės naujienos